Logo graficzne - powrót do strony głównej

Program monitoringu

Liczba odwiedzin

Odsłon artykułów:
339027

Foka pospolita

Foka pospolita Phoca vitulina (ang.Common seal, Harbour seal) 1365

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych na świecie gatunków płetwonogich jest foka pospolita. Jej podgatunek Phoca vitulina vitulina tworzy w Bałtyku niewielką populację.

U fok pospolitych nie występuje dymorfizm płciowy. Długość ciała dorosłych osobników waha się w przedziale od 170 do 190 cm, a dorosłe osobniki osiągają wagę od 110 do 150 kg. Ubarwienie futra dorosłej foki pospolitej może być różna, od jasnego brązu do ciemnoszarego z dużą ilością ciemnych plamek, brzuch z reguły jest jaśniejszy niż grzbiet. Foki te mają krótkie „kocie” pyski i jasne wibrysy. Młode osobniki, do ok. 3 roku życia, posiadają jednolicie ubarwione futro. Układ ciemnych plamek na futrze fok pospolitych jest charakterystyczny dla każdego osobnika i nie zmienia się.

Bałtyckie foki pospolite osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. 4- 5 lat. Sezon rozrodczy fok pospolitych żyjących w Bałtyku trwa od kwietnia do czerwca. Do zapłodnienia samicy dochodzi w płytkiej wodzie lub na lądzie, podobnie jak u innych gatunków fok żyjących w Bałtyku.

Młode rodzą się najczęściej od maja do czerwca. Szczenię mierzy zazwyczaj od 70 do 90 cm i waży 8 do 12 kg. Kolor futra szczenięcia przypomina ubarwienie dorosłego osobnika. Samica opiekuje się młodym przez ok. 6 tygodni. Okres ten jest przeznaczony na karmienie młodych mlekiem oraz naukę pływania i zdobywania pokarmu stałego. Po tym czasie młode są już na tyle samodzielne by rozpocząć dorosłe życie.

Foki pospolite tworzą duże kolonie i prowadzą osiadły tryb życia. Wybierają piaszczyste lub skaliste plaże nie oddalając się zbytnio od miejsca urodzenia, a pokarm zdobywają na miejscu.

Bałtycka populacja foki pospolitych odżywia się łatwo dostępnymi dla nich gatunkami ryb takimi jak: płastugi, śledzie, dorsze oraz ryby dobijakowate. Czasem do diety włączają także skorupiaki i mięczaki.

W Bałtyku u wybrzeży Szwecji występuje niewielka, licząca około 600 osobników, populacja fok pospolitych. W Polsce foki pospolite pojawiają się sporadycznie.